Monday – October 1, 2012
1:00 PM – 6:00 PM Registration (Plaza Foyer, 3rd Floor)
4:30 PM – 6:30 PM Information Fair (Plaza Foyer, 3rd Floor)
5:30 PM – 5:45 PM Welcome and Opening Remarks
(Plaza Ballroom, 3rd Floor)
- Hon. Eric T. Washington, Co-Chair CCJ/COSCA Access, Fairness, and Public Trust Committee
- Hon. Patricia W. Griffin, Co-Chair CCJ/COSCA Access, Fairness, and Public Trust Committee
- Mr. Jonathan Mattiello, Executive Director, State Justice Institute
5:45 PM – 6:15 PM Keynote Address: (Plaza Ballroom)
- Hon. Wallace B. Jefferson, Chief Justice, Supreme Court of Texas
- Hon. Edward C. Prado, Judge, United States Court of Appeals for the Fifth Circuit
6:30 PM – 7:30 PM Networking Reception (Monarch Room, 24th Floor)
Tuesday – October 2, 2012
7:00 AM – 5:00 PM Registration (Plaza Foyer, 3rd Floor)
8:00 AM – 4:00 PM Information Fair (Plaza Foyer, 3rd Floor)
7:30 AM – 8:30 AM Continental Breakfast (Plaza Ballroom, 3rd Floor)
8:30 AM – 8:45 AM Welcome (Plaza Ballroom, 3rd Floor)
- Ms. Mary Campbell McQueen, President, National Center for State Courts
8:45 AM – 10:00 AM Plenary Session: Understanding the Legal Context (Plaza Ballroom)
Moderator: Hon. Eric T. Washington, Chief Judge District of Columbia Court of Appeals
- Mr. Michael Buenger, Consultant, National Center for State Courts
- Mr. Robert S. Peck, President, Center for Constitutional Litigation, PC
10:00 AM – 11:00 AM Plenary Session: Components of a Language Access Plan (Plaza Ballroom)
Moderator: Hon. Patricia W. Griffin, State Court Administrator, Delaware Administrative Office of the Courts
- Mr. Paul F. De Losh, Director of the Department of Judicial Services, Office of the Executive Secretary of the Supreme Court of Virginia
- Hon. Maria Kahn, Superior Court Judge, Fairfield Judicial District, State of Connecticut.
- Ms. Mindy Macias, Director of Human Resources, State Court Administrator's Office, Colorado Judicial Department
11:00 AM – 12:15 PM Plenary Session: Remote Interpreting: A Business Solution (Plaza Ballroom)
Moderator/Speaker: Dr. Thomas M. Clarke, Vice President of Research and Chief Information Officer, National Center for State Courts
- Ms. Sheryl Connolly, Trial Court Services Director, Nebraska Administrative Office of the Courts
- Mr. Ervin Dimeny, Court Interpreting Services Manager, Kentucky Administrative Office of the Courts
- Hon. Vanessa M. Dickson, Chief District Judge, 14th Judicial District of Kentucky, Bourbon, Scott, and Woodford Counties
- Hon. Patrick R. McDermott, County Judge, 5th Judicial Circuit of Nebraska
12:15 PM – 1:30 PM Luncheon (Plaza Ballroom)
1:45 PM – 2:45 PM Concurrent Workshops (six sessions, all on the 3rd floor)
Roundtable: Strengthening a Language Access Plan (Galleria 1)
Moderator: Hon. Patricia W. Griffin, State Court Administrator, Delaware Administrative Office of the Courts
- Mr. J. Joseph Baxter, State Court Administrator, Supreme Court of Rhode Island
- Ms. Emy Lopez, Language Access Administrator, Office of Language Access, Colorado Judicial Department
- Ms. Mary Rose Zingale, Courts Service Director, Tennessee Administrative Office of the Courts
Workshop: Collaborative Approaches (Galleria 2)
Moderator: Hon. Jim Hannah, Chief Justice, Supreme Court of Arkansas
- Ms. Brenda Aiken, Language Services Coordinator, Alaska Court System
- Mr. Matt Benefiel, Trial Court Administrator, Ninth Judicial Circuit Court of Florida
- Ms. Pamela Sanchez, Statewide Program Manager, Language Access Services, New Mexico Administrative Office of the Courts
Workshop: Developing Interpreter Resources and Credentialing Program (Galleria 3)
Moderator: Mr. David K. Boyd, State Court Administrator, Iowa Judicial Branch
- Ms. Laura Dolgin, Court Improvement and Innovation Programs Manager, Office of the Court Administrator, State of Vermont
- Hon. Travis L Francis, Assignment Judge, New Jersey Judiciary, Middlesex Vicinage
- Ms. Debi S. Tulang-De Silva, Program Director, Office of Equality and Access to Courts, Hawaii State Judiciary
Workshop: Addressing the Immigration Status, Culture, and Language Connections in Planning (Bellaire)
Moderator: Ms. Marla S. Moore, Director, Georgia Administrative Office of the Courts
- Dr. John A. Martin, Director of Immigration Initiative, Center for Public Policy Studies
Workshop: Management of Remote Interpreting Technology (Post Oak)
Moderator: Mr. Zygmont Pines, Court Administrator of Pennsylvania, Administrative Office of the Pennsylvania Courts
- Ms. Rena Micklewright, Deputy Coordinator, Court Interpreting Services, New York State Unified Court System
- Ms. Rosa P. Oakes, Court Program Coordinator, Utah Administrative Office of the Courts
- Hon. Daniel C, Moreno, District Court Judge, Fourth Judicial District, Hennepin County, Minnesota
- Ms. Polly Ryan, Program Coordinator, State Court Administrator’s Office, Supreme Court of Minnesota
Workshop: Training Judges and Court Personnel (Tanglewood)
Moderator: Hon. Gerald W. VandeWalle, Chief Justice, North Dakota Supreme Court
- Ms. Carmel Capati, Court Interpreter Manager, Office of Court Operation, Supreme Court of Wisconsin
- Hon. John Damon, Circuit Court Judge, Trempealeau County Circuit Court of Wisconsin
- Ms. Andrea Krlickova, Court Services Analyst, Administrative Office of the Courts of Nevada
- Hon. Valorie Vega, District Court Judge, 8th Judicial District Court of Nevada
2:45 PM – 3:00 PM Break (Galleria Foyer, 3rd Floor)
3:00 PM – 4:00 PM Concurrent Workshops (six sessions, all on the 3rd floor)
Workshop: Planning for Technology Projects (Galleria 1)
Moderator: Ms. Carol Mitchell, Court Access Specialist, Administrative Office of the Courts, Arizona Supreme Courts
- Ms. Katrin Johnson, State Court Interpreter Coordinator, Administrative Office of the Courts of Washington
- Mr. Ervin Dimeny, Court Interpreting Services Manager, Kentucky Administrative Office of the Courts
- Ms. Laurie Dudgeon, Administrative Director, Kentucky Administrative Office of the Courts
- Ms. Jennifer D. Singletary, Special Projects Counsel, West Virginia Supreme Court of Appeals Administrative Office West Virginia
- Hon. Janis Whitener-Moberg, District Court Judge, Grant County, Washington
Workshop: Training Interpreters (Galleria 2)
Moderator: Ms. Janice Walker, State Court Administrator, Nebraska Supreme Court
- Mr. Gregory J. Linhares, State Court Administrator, Supreme Court of Missouri
- Ms. Kelly Mills, Program Manager, Court Interpreter Services, Oregon Judicial Department
- Mr. Osvaldo R. Aviles, Interpreter Program Administrator, Administrative Office of the Pennsylvania Courts
Workshop: Translation of Documents (Galleria 3)
Moderator: Ms. Sally Holewa, State Court Administrator, Supreme Court of North Dakota
- Ms. Dina E. Fein, First Justice, Western Division of the Massachusetts Housing Court
- Ms. Gaye Gentes, Manager of the Office of Court Interpreters, Trial Court of Massachusetts
- Hon. Andrea C. Peeples, Judge, Franklin County Municipal Court of Ohio
- Mr. Bruno G. Romero, Manager of the Interpreter Services Program, Supreme Court of Ohio
- Hon. Gary L. Yost, Judge, Ashtabula County Circuit Court of Ohio
Workshop: Data Collection and Analysis (Bellaire)
Moderator: Ms. Nancy Dixon, Judicial Administrator, Kansas Supreme Court
- Mr. Joseph D. D’Alesio, Executive Director, Superior Court Operations of Connecticut
- Mr. Thomas A. Genung, Trial Court Administrator, 19th Judicial Circuit Court of Florida
- Ms. Jacquie Ring, Supervising Court Services Analyst, Court Interpreters Program, Judicial Council of California - Administrative Office of the Courts
Workshop: Managing Interpreter Staff and Contractors (Tanglewood)
Moderator: Ms. Katie Bond, Assistant General Counsel, Texas Office of Court Administration
- Ms. Michele Oken, Administrator II, Central Civil Division, Los Angeles Superior Court, California
- Ms. Mara Simmons, Court Interpreter Services Director, Administrative Office of the Courts of Arkansas
- Ms. Sandra Bryan, Coordinator, Court Interpreting Services, New York State Unified Court System
Workshop: Providing Services Outside of the Courtroom (Post Oak)
Moderator: Mr. Arthur W. Pepin, Director, New Mexico Administrative Office of the Courts
- Hon. Audrey J. S. Carrion, Associate Judge, Baltimore City Circuit Court, 8th Judicial Circuit of Maryland
- Ms. Hanna Sanders, Access to Justice Coordinator, Maine Judicial Branch
- Mr. David W. Slayton, Administrative Director, Texas Office of Court Administration
4:15 PM – 5:15 PM State Team Meeting – Exercise #1 (see assignment sheet for locations)
6:30 PM – 7:00 PM Reception (West Alabama, 3rd floor)
7:00 PM – 8:00 PM Dinner (Plaza Ballroom, 3rd floor)
Wednesday – October 3, 2012
7:30 AM – 8:30 AM Continental Breakfast (Galleria Foyer, 3rd Floor)
8:30 AM – 9:30 AM Concurrent Workshops (six sessions, all on third floor)
Workshop: Funding and Authorization for Interpreter Programs (Galleria 1)
Moderator: Mr. Daniel J. Becker, State Court Administrator, State of Utah
- Ms. Lilia G. Judson, Executive Director, Division of State Court Administration, Indiana Supreme Court
- Ms. Linda P. Smith, Program Manager, Georgia Commission on Interpreters, Administrative Office of the Courts
- Ms. Elizabeth A, Sykes, Director, Administrative of the Courts of Tennessee
Workshop: Collaborative Approaches (repeat) (Galleria 2)
Moderator: Hon. Paul A. Suttell, Chief Justice, Supreme Court of Rhode Island
- Ms. Brenda Aiken, Resource Development Officer, Alaska Court System
- Mr. Matt Benefiel, Trial Court Administrator, Ninth Judicial Circuit Court of Florida
- Ms. Pamela Sanchez, Statewide Program Manager, Language Access Services, New Mexico Administrative Office of the Courts
Workshop: Management of Remote Interpreting Technology (repeat) (Galleria 3)
Moderator: Mr. James D. Gingerich, Director, Administrative Office of the Courts, Supreme Court of Arkansas
- Ms. Rena Micklewright, Deputy Coordinator, Court Interpreting Services, New York State Unified Court System
- Ms. Rosa P. Oakes, Court Program Coordinator, Utah Administrative Office of the Courts
- Hon. Daniel C, Moreno, District Court Judge, Fourth Judicial District, Hennepin County, Minnesota
- Ms. Polly Ryan, Program Coordinator, State Court Administrator’s Office, Supreme Court of Minnesota
Workshop: Managing Interpreter Staff and Contractors (repeat) (Bellaire)
Moderator: Ms. Janica Bisharat, Director, Court Management Division, Administrative Office of the Courts, Idaho Supreme Court
- Ms. Michele Oken, Administrator II, Central Civil Division, Los Angeles Superior Court, California
- Ms. Mara Simmons, Court Interpreter Services Director, Administrative Office of the Courts of Arkansas
- Ms. Sandra Bryan, Coordinator, Court Interpreting Services, New York State Unified Court System
Workshop: Training Judges and Court Personnel (repeat) (Post Oak)
Moderator: Hon. F. Philip Carbullido, Chief Justice, Supreme Court of Guam
- Ms. Carmel Capati, Court Interpreter Manager, Office of Court Operation, Supreme Court of Wisconsin
- Hon. John Damon, Trempealeau County Circuit Court of Wisconsin
- Ms. Andrea Krlickova, Court Services Analyst, Administrative Office of the Courts of Nevada
- Hon. Valorie Vega, 8th Judicial District Court of Nevada
Workshop: Developing Interpreter Resources and Credentialing Program (repeat) (Tanglewood)
Moderator: Hon. Christopher Yates, Circuit Judge, 17th Circuit Court of Michigan
- Ms. Laura Dolgin, Court Improvement and Innovation Programs Manager, Office of the Court Administrator, State of Vermont
- Hon. Travis L Francis, Assignment Judge, New Jersey Judiciary, Middlesex Vicinage
- Ms. Debi S. Tulang-De Silva, Program Director, Office of Equality and Access to Courts, Hawaii State Judiciary
9:45 AM – 10:45 AM State Team Meeting – Exercise #2 (see assignment sheet for locations)
10:45 AM – 11:00 AM Break (Plaza Foyer, 3rd floor)
11:00 AM – 12:00 PM State Team Reports (Plaza Ballroom, 3rd floor)
Moderator: Ms. Rosalyn Frierson, Director, South Carolina Court Administration
12:00 PM – 12:30 PM Plenary Session/Wrap Up (Plaza Ballroom, 3rd floor)
- Hon. Eric T. Washington, Co-Chair CCJ/COSCA Access, Fairness, and Public Trust Committee